јуриј гагарин

Смртта на рускиот астронаут Гагарин до ден денес остана неразјаснета

Јуриј Гагарин ја освоил вселената, но неговиот живот заврши неславно на 27 март 1968 година. Русинот загинал за време на тренинг-летот со авионот „миг 15“, …

Смртта на рускиот астронаут Гагарин до ден денес остана неразјаснета Прочитај повеќе »

Јуриј Гагарин загина на 34 години, неговата смрт до ден-денес остана голема мистерија

Јуриј Алексеевич Гагарин е советски космонаут кој на 12 април 1961 за првпат во историјата на човештвото полетал во вселената и бил првиот човек кој ја прелетал Земјата околу нејзината орбита. Тој загинал на …

Јуриј Гагарин загина на 34 години, неговата смрт до ден-денес остана голема мистерија Прочитај повеќе »

(Видео) Кремљ го елиминирал затоа што станал премногу популарен, неколку теории за смртта на космонаутот Јуриј Гагарин

И по шеесет години откако стана првиот човек кој отпатува во вселената, голем број на Руси, му се восхитуваат на космонаутот Јуриј Гагарин. Тој загина …

(Видео) Кремљ го елиминирал затоа што станал премногу популарен, неколку теории за смртта на космонаутот Јуриј Гагарин Прочитај повеќе »

Владимир Путин му оддаде почест на Јуриј Гагарин и порача дека Русија ќе продолжи да ја освојува вселената

Рускиот претседател Владимир Путин му оддаде почит на советскиот космонаут Јуриј Гагарин, по повод шеесетгодишнината од неговиот прв вселенски лет во вселената. Путин изјави дека …

Владимир Путин му оддаде почест на Јуриј Гагарин и порача дека Русија ќе продолжи да ја освојува вселената Прочитај повеќе »

Владимир Комаров е првиот астронаут кој умрел во вселената

Владимир Комаров бил припадник на првата генерација советски астронаути, со Јуриј Гагарин и Герман Титов. Сојуз 1 бил првиот лет со човечки екипаж во рамки …

Владимир Комаров е првиот астронаут кој умрел во вселената Прочитај повеќе »

Смртта на Јуриј Гагарин и понатаму се смета за државна тајна

Неофицијално, Јуриј Гагарин загинал во својот авион обидувајќи се да избегне метеоролошки балон. Но, смртта на првиот човек во вселената и 50 години подоцна се …

Смртта на Јуриј Гагарин и понатаму се смета за државна тајна Прочитај повеќе »

Scroll to Top