конго

Колку сечата на шуми допринесува за климатските промени

Светските лидери кои се собраа на климатскиот самит COP26 во Глазгов ветија дека ќе ја сопрат сечата на шуми и дека ќе се активира пошумување …

Колку сечата на шуми допринесува за климатските промени Прочитај повеќе »

Како популарниот џез музичар, Луј Армстронг, без негово знаење, бил искористен како тројански коњ на ЦИА во Конго

Популарниот џез музичар, Луј Армстронг, бил дел од воените маневри на Америка во Африка. Како што пренесуваат некои од медиумите, тој, без негово знаење, бил …

Како популарниот џез музичар, Луј Армстронг, без негово знаење, бил искористен како тројански коњ на ЦИА во Конго Прочитај повеќе »

Џинот на Конго од 137 килограми е хит на Светското првентво во ракомет во Египет

Дваесет и шестгодишниот ракометар на Конго, Готје Мвумби, стана вистински хит на Светското ракометно првенство во Египет. Со свите 137 килограми, тој претставува страв и …

Џинот на Конго од 137 килограми е хит на Светското првентво во ракомет во Египет Прочитај повеќе »

Смртоносна болест од Африка закана за цел свет, предупредуваат од СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) соопштиле дека епидемина на ебола, која избила во Конго, сега претставува меѓународна закана. Вирусот почнал да се шири и во град …

Смртоносна болест од Африка закана за цел свет, предупредуваат од СЗО Прочитај повеќе »

(Фото) Две горила позираат како луѓе, совршено селфи направено во Конго

Матиеу Шамаву чуварот во Националниот парк Вирунга, во африканската земја Конго, направил селфи со две горила, кои позираат позади него. Шамаву го уловил моментот кога …

(Фото) Две горила позираат како луѓе, совршено селфи направено во Конго Прочитај повеќе »

Scroll to Top