никола саркози

Поранешната прва дама на Франција обвинета за корупција, и се заканува затвор

Поранешната прва дама на Франција и супермодел Карла Бруни е обвинета за корупција и се соочува со затворска казна. 56-годишната Бруни е обвинета за притисок …

Поранешната прва дама на Франција обвинета за корупција, и се заканува затвор Прочитај повеќе »

Никола Саркози осуден на три години затвор

Поранешниот француски претседател Никола Саркози е осуден денеска на три години затвор поради поткуп и вршење недозволено влијание. Од тоа, две години се условна казна. Одлуката …

Никола Саркози осуден на три години затвор Прочитај повеќе »

Моамер Гадафи му ја финансирал кампањата на Никола Саркози

Поранешниот лидер на Либија Моамер Гадафи, му ја финансирал претседателската кампања на поранешниот француски претседател Никола Саркози, во 2007 година, пренесуваат светските медиуми. Саркози и …

Моамер Гадафи му ја финансирал кампањата на Никола Саркози Прочитај повеќе »

Scroll to Top