викиликс

(Видео) Викиликс открива дека украинската криза била добро испланирана уште пред 14 години

Извештајот на поранешниот американски амбасадор во Москва, од 2008 година, кој го објави „Викиликс“, покажува дека САД многу добро ги знаеле последиците кои би можеле …

(Видео) Викиликс открива дека украинската криза била добро испланирана уште пред 14 години Прочитај повеќе »

(Видео) ЦИА планирала да го киднапира или убие Асанж во Амбасдата на Еквадор во Лондон, Американците се плашеле да не им побегне во Русија

Во 2017 година била договарана хајка против основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж. Тоа се случувало за време на мандатот на претседателот на Америка, Доналд Трамп, …

(Видео) ЦИА планирала да го киднапира или убие Асанж во Амбасдата на Еквадор во Лондон, Американците се плашеле да не им побегне во Русија Прочитај повеќе »

Поминал две години во озлогласен затвор по објавувањето снимки од Ирак, Америка му го уништи животот, приказната на Џулијан Асанж

Најпознатиот светски свиркач и основач на „Викиликс“, Џулијан Асанж, веќе две години се наоѓа во озлогласениот британски затвор „Белмарш“, од каде што му се заканува …

Поминал две години во озлогласен затвор по објавувањето снимки од Ирак, Америка му го уништи животот, приказната на Џулијан Асанж Прочитај повеќе »

„Викиликс“ објави документ кој открива дека Стив Џобс боледувал од ХИВ

Порталот „Викиликс“ објави документ, според кој, еден од основачите и главен раководител на компанијата „Епл“, Стив Џобс, бил позитивен на ХИВ, пренесува порталот „Информер.рс“. „Викиликс“ го …

„Викиликс“ објави документ кој открива дека Стив Џобс боледувал од ХИВ Прочитај повеќе »

Доналд Трамп размислува да го помилува Џулијан Асанж

Американскиот претседател, Доналд Трамп, според непотврдени извештаи, се подготвува да го помилува основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, пишува Курир.рс. Информациите за помилувањето потекнуваат од советникот …

Доналд Трамп размислува да го помилува Џулијан Асанж Прочитај повеќе »

Џулијан Асанж меѓу најозлогласените терористи во најлошиот затвор во Америка

Џулијан Асанж би можел да се најде во најлошиот сојузен затвор во Америка, „Супермакс“, во Колорадо, каде што се едни од најозлогласените терористи. Во овој …

Џулијан Асанж меѓу најозлогласените терористи во најлошиот затвор во Америка Прочитај повеќе »

(Видео) Асанж добил два сина со неговата адвокатка, додека бил во амбасадата на Еквадор

Адвокатот на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, Стела Морис откри дека му родила два сина додека тој престојувал во амбасадата на Екадор во Лондон. Стела …

(Видео) Асанж добил два сина со неговата адвокатка, додека бил во амбасадата на Еквадор Прочитај повеќе »

Здравјето на Асанж е загрозено поради коронавирусот

Коронавирусот се појавил и во затворот во кој престојува основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж. Условите во затворот Белмарш се многу полоши од тоа што го …

Здравјето на Асанж е загрозено поради коронавирусот Прочитај повеќе »

Американски шпиони сакале да го отрујат Асанж

Американските шпиони планирале да го киднапираат и отрујат основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж. Нивниот план било на крајот да изгледа како несреќен случај, пренесуваат светските …

Американски шпиони сакале да го отрујат Асанж Прочитај повеќе »

Шведските власти го наместиле Џулијан Асанж за силување на две жени

Шведските власти го наместиле Џулијан Асанж за наводно силување на две жени. Ова го велат новите докази кои покажуваат дека немало никакво силување и дека …

Шведските власти го наместиле Џулијан Асанж за силување на две жени Прочитај повеќе »

(Видео) Судијата по секоја цена сака да го осуди Џулијан Асанж

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, полека ја губи битката со властите на САД, пишуваат британските медиуми. Асанж денес се појавил во британскиот суд и со …

(Видео) Судијата по секоја цена сака да го осуди Џулијан Асанж Прочитај повеќе »

(Видео) Слетувањето на Месечината е снимено на Невада, тврди „Викиликс“

„Викиликс“ објави снимка од прочуеното слетување на Месечината, претставувајќи го настанот како лажен. Организацијата која ја основаше Жулијан Асанж тврди дека слетувањето на Месечината не …

(Видео) Слетувањето на Месечината е снимено на Невада, тврди „Викиликс“ Прочитај повеќе »

Не сакала да сведочи за „Викиликс“, приврзаниците на Челзи Менинг бараат да биде пуштена од самица

Приврзаниците на поранешниот известувачки аналитичар на американската војска, Челзи Менинг, побарале нејзино ослободување од самица во затворот во Вирџинија. Менинг во таа затворска единица се …

Не сакала да сведочи за „Викиликс“, приврзаниците на Челзи Менинг бараат да биде пуштена од самица Прочитај повеќе »

Некој заговара да го намести Асанж дека е руски шпион, тврди Викиликс

Викиликс ги повика медиумите да не објавуваат 140 различни наводи за неговиот основач Џулијан Асанж, за кои тврди дека се лажни и невистинити. Во наводите …

Некој заговара да го намести Асанж дека е руски шпион, тврди Викиликс Прочитај повеќе »

САД набавиле шпионска опрема наменета за земји сојузници, обвинува Кина

Официјален Пекинг побарал од Америка да ѝ објасни на меѓународната заедница за енормно големите листи на барања на нивните амбасади за набавка на шпионска опрема …

САД набавиле шпионска опрема наменета за земји сојузници, обвинува Кина Прочитај повеќе »

Викилкс: САД подигнал обвиненија против Асанж

Викилкс објави документи со обвиненија за Џулијан Асанж од страна на американското обвинителство. Според Викиликс, јавното обвинителство во САД, било невнимателно со објавата документите кои …

Викилкс: САД подигнал обвиненија против Асанж Прочитај повеќе »

Еквадор за неколку дена ќе го испорача Асанж?

Еквадор е подготвен да го испорача основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж на Британија во наредните неколку недели или дена, тврдат странски медиуми. „Моите извори велат …

Еквадор за неколку дена ќе го испорача Асанж? Прочитај повеќе »

Компјутерскиот гуру кој му помогна на Викиликс да дојде до е-поштата на Хилари Клинтон е пронајден мртов

Соработникот на Викиликс, Џејмс Долан, кој помогнал да се создаде технологија која му овозможила на Викиликс да ги добие и објави документите и е-поштата на …

Компјутерскиот гуру кој му помогна на Викиликс да дојде до е-поштата на Хилари Клинтон е пронајден мртов Прочитај повеќе »

Викиликс: САД знаеја дека Катар и Саудиска Арабија ја поддржуваат Исламската држава

Ријад и Доха ја поддржуваат терористичката групација што ја создадоа Американците. Ова го откриваат најновите документи излезени од Викиликс. САД во последните години знаеја дека …

Викиликс: САД знаеја дека Катар и Саудиска Арабија ја поддржуваат Исламската држава Прочитај повеќе »

Хилари Клинтон го уби Сет Рич, откако го откри нејзиниот „валкан веш“ во Викиликс

УБИЕНН ПОД СОМНИТЕЛНИ ОКОЛНОСТИ – СО ДВА КУРШУМИ ВО ГРБ, А ПАРИЧКНИКОТ НЕ МУ Е НИ ДОПРЕН Во Вашингтон, под сомнителни околности е убиен поранешниот …

Хилари Клинтон го уби Сет Рич, откако го откри нејзиниот „валкан веш“ во Викиликс Прочитај повеќе »