Зимбабве

Властите во Зимбабве дозволија лов на загрозени видови: Пандемијата им ја уништи туристичката сезона, па сега убиваат слонови

Властите во Зимбабве дозволија да се ловат загрозените видови, меѓу кои и словениците, пренесуваат светските медиуми. Во земјата наскоро ќе почнат да се продаваат правата …

Властите во Зимбабве дозволија лов на загрозени видови: Пандемијата им ја уништи туристичката сезона, па сега убиваат слонови Прочитај повеќе »

(Видео) Пресушија Викториините водопади

Викториините водопади се пресушени, пишуваат светските медиуми. Овие водопади се наоѓаат на границата меѓу африканските земји Зимбабве и Замбија, на местото каде африканската река Замбези …

(Видео) Пресушија Викториините водопади Прочитај повеќе »

Почина Роберт Мугабе, поранешниот претседател на Зимбабве

Поранешниот претседател на африканската земја Зимбабве Роберт Мугабе почина на 95 годишна возраст, пренесува „Би-Би-Си“. Мугабе почина по повеќегодишно боледување, изјавиле од неговото семејство. Информацијата …

Почина Роберт Мугабе, поранешниот претседател на Зимбабве Прочитај повеќе »

Scroll to Top