Ким Кардашијан обвинета за еко-тероризам

Ким Кардашијан, една од најпопуларните мултимедијални личности во светот, неодамна беше под тешки критики за нејзината голема употреба на приватен авион, што предизвика обвинувања за еко-тероризам. Имено, како што пренесува британски „Дејли мејл“, познатата старлета годинава со својот млаз летала дури 30 пати, од кои за само еден ден направила дури пет летови.

Иако многу познати личности веќе беа критикувани дека користат приватни авиони, кои важат за еден од најштетните начини на превоз за животната средина, славната Кардашијан изгледа нечувствителна на притисокот и продолжува со своите патувања.

Според информациите од профилот „кимкџет“ на социјалната мрежа Инстаграм, неговите летови потрошиле повеќе од 130.000 литри гориво и испуштале 425 тони јаглерод диоксид. Тоа е еквивалент на енергијата што би ја искористиле 55 куќи за една година, според калкулаторот „Еквиваленции на стакленички гасови“.

Во 2022 година Ким купи приватен авион „Gulfstream G65OER“ за 95 милиони долари и го нарече „Kim Air“. Серијата модификации што таа ги направи ја зголемија неговата цена за речиси 50 милиони долари. Најдолгиот лет годинава беше патувањето во Париз за „Модната недела“.

Беше забележано и дека нејзиниот авион бил во воздух дури пет пати во еден ден, ден по финалето на НФЛ, што доведе до шпекулации дека го позајмила на нејзините познати пријатели.

Scroll to Top