Почина Пако Рабан, креаторот што ги внесе пластичните фустани во светот на високата мода

Познатиот моден дизајнер Пако Рабан почина на 88-годишна возраст, пренесе „Би-би-си“.

Познатиот креатор е роден на 18 февруари 1934 година во баскискиот град Пасај, а неговиот татко, републикански полковник, бил егзекутиран од трупите на Франко за време на шпанската граѓанска војна. Мајката на Рабан беше главен шивач во првата модна куќа на Кристобал Баленсијага во Доностија, Баскија.

Поради Шпанската граѓанска војна, тие се преселиле во Париз во 1937 година. Во средината на 1950-тите, додека студирал архитектура на Ecole Nationale des Beaux-Arts во Париз, Рабан заработувал правејќи модни скици за Диор и Живанши и скици за чевли за Шарл Журдан, но подоцна се вработил во најголемиот француски производител на армирани бетон, Огист Пер, и таму работел повеќе од десет години.

Својата модна кариера ја започнал со создавање накит за Живанши, Диор и Баленсијага и основал своја модна куќа во 1966 година. Тој користел неконвенционални материјали како метал, хартија и пластика и создал метална мода и необични и блескави дизајни.

Во 1966 година, тој го претстави својот бренд како „Манифест: 12 непогодни фустани во современи материјали“.

Рабан е познат по зелениот костим што го носеше Џејн Фонда во научно-фантастичниот филм „Барбарела“ од 1968 година. Франсоаз Арди беше голем обожавател на дизајните на Рабан. Тој ги направи костимите на пејачката Милен Фармер за нејзината турнеја во 1996 година.

„Пако Рабан направи револуција во светот на модата. Кој друг би можел да ги натера парижанките да врескаат за фустани направени од пластика и метал? Кој друг освен Пако Рабан би можел да замисли парфем наречен Calandre, што значи „автомобилска скара“ и да го претвори во икона на модерната женственост?“, изјави претседателот на модниот оддел „Puig“ Хозе Мануел Албеса.

Во 1968 година Raban почнал да создава и парфеми за компанијата Puig.

Во 1976 година, компанијата изгради фабрика за парфеми во Шартр, Франција, а во 1980-тите во Бразил, ѝ беше одземена регистрацијата на брендот за машки парфеми поради судска одлука дека брендот никогаш немал официјално присуство во Бразил и покрај големото рекламирање. Судот образложи дека поради тоа што локалниот дистрибутер на Puig го шверцувал парфемот во Бразил, компанијата не може да покаже доказ за плаќање на увозни давачки. Потребни му беа повеќе од шест години за да си го врати името на брендот во Бразил.


Пако Рабан е познат по своите ексцентрични изјави на телевизија.

Тој тврди дека живеел неколку животи (вклучувајќи го и оној на проститутка под Луј XV), дека го познавал Исус во претходниот живот, дека го видел Бог три пати, дека бил посетен од вонземјани, дека го убил Тутанкамон и дека бил стар 75.000 години.

Во 1999 година, тој објави дека на седумнаесетгодишна возраст имал визии како запалени Парижани биле фрлени во Сена и дека откако ги проучувал другите истовремени пророштва, дошол до заклучок дека вселенската станица Мир ќе се урне во времето на затемнувањето на Сонцето на 11 август 1999. а неговите останки ќе предизвикаат илјадници смртни случаи во Париз и регионот Гер.

На 10 мај 1999 година, тој јавно вети дека повеќе нема да дава предвидувања доколку Мир не се спушти во Париз на 11 август 1999 година, што и не се случи.