Рецепт за пита со сливи

Состојки:

– 800 гр сливи

– 100 гр кафеав шеќер

– 100 гр брашно

– густина – 50 g

– цимет, морско оревче

Подготовка:

Измијте ги, исчистете ги и исечете ги сливите на половина, па наредете ги во веќе намрсен плех.

Кога ќе ги наредите, прво посипете ги со шеќер, а потоа со мешавина од брашното..

На крај посипете со цимет и изрендајте малку морско оревче.

Дебелината ќе им помогне на сливите да се спојат и малку да се згуснат во нивните сокови што ги пуштаат при печењето во рерна.

Се пече во загреана рерна 20 до 25 минути.

Scroll to Top