Цавтат во Хрватска помеѓу најдобрите дестинации за меден месец во Европа

Светски познатиот портал за патувања, „Јуропен бест дестинејшнс“, објави листа на најдобрите дестинации за меден месец во Европа. На листата се места во Франција, Португалија, Хрватска, Грција.

Цавтат е мал град во дубровничко-неретванската жупанија, кој се најде на врвот на нивната листа.

„Најдобрата дестинација за меден месец оваа година е прекрасниот, сончев, романтичен Цавтат на југот на Хрватска“, пишува овој портал.

„Цавтат се наоѓа на неколку минути од Дубровник и неговиот меѓународен аеродром, на заљубените им нуди свадбени услуги клуч на рака, како и бескрајни можности за меден месец и сместување во хотели со пет ѕвездички со поглед на море, велнес, спортски активности, базен“, стои во објавата.

Велат дека во Цавтат има бројни ресторани покрај море и модерни барови. „Дозволете си меден месец со пет ѕвездички во трендовска дестинација која е на прво место меѓу најдобрите дестинации за меден месец“, велат тие и објасниле како да стигнете до Цавтат и каде да резервирате сместување.

На листата има уште 12 дестинации, како Позитано во Италија, Санторини во Грција, Рим, Париз, Будимпешта, Лисабон и Венеција.

Scroll to Top