(Видео) Телото на познат бразилски актер пронајдено закопано во двор во Рио де Жанеиро

Бразилскиот актер Џеферсон Мачадо (44), кој исчезна пред пет месеци, е пронајден закопан во двор од куќа во Рио де Жанеиро.

Веста дека актерот е пронајден мртов ја објави семеен пријател на својот профил на социјалните мрежи.

„Со големо жалење ве известуваме дека Џеф е пронајден мртов“, напишала Синтија Хилсендегер.

Полицијата соопшти дека телото на актерот било пронајдено врзано и набиено во дрвена кутија, која потоа била закопана два метри под земја во дворот на приватна куќа во населбата Кампо Гранде. Тој бил идентификуван врз основа на неговите отпечатоци од прсти.

„Рацете му беа врзани зад главата“, рекол адвокатот на семејството, истакнувајќи дека актерот имал жица завиткана околу вратот, што укажува дека најверојатно бил задавен.

Адвокатот додал дека телото било испрскано со некоја хемикалија за да не се почувствува непријатниот мирис на распаѓање.

На видеата се гледа дека ковчегот бил ископан и извлечен од тим од девет луѓе кои прво морале да го скршат бетонскиот под со дупчалка. Полицијата во Бразил трага по маж кој го изнајмил имотот.

Неидентификуваниот осомничен, кој наводно го познавал Мачадо, последен пат бил виден како влегува во домот пред околу еден месец.

„Џеферсон беше ладно и брутално убиен од завидливи и зли луѓе“, напишала Хилсендегер на Инстаграм профилот на актерот.

Откривањето на телото го означува крајот на сагата што започна откако Мачадо, роден во Рио, исчезна во јануари, а полицијата соопшти дека последен пат бил виден во Кампо Гранде.

Семејството на Мачадо дознало за неговото исчезнување дури откако една невладина организација ги известила дека неговите осум кучиња се сами во куќата со денови. Меѓутоа, во текот на следните месеци, семејството добило пораки од некој за кој се сомневале дека се претставува како актер.

Мајката на Мачадо, Марија дас Дорес, рекла дека преписката ѝ била сомнителна бидејќи била полна со правописни грешки и не изгледала како да се допишува со нејзиниот син. Таа исто така престанала да добива повици од него, а лицето кое се претставило како Мачадо објаснило дека телефонот му паднал во тоалетот.

Семејството станало сè позагрижено откако забележало дека лозинките на Мачадо биле сменети и дека неговото следење локација е оневозможено.

Мачадо почнал да се занимава со глума во 1997 година и е познат по улогите во сапунските опери.

Scroll to Top