(Видео) „Секој развод е тежок, ама откако ставив крај на бракот сум посреќна“, искрено со дизајнерката Тања Кокев

By

Македонската модна дизајнерка, Тања Кокев, 14 години успешно ја гради својата модна приказна промоворајќи ја македонската мода. Од јавни личности до политичарки, но и сосема обични дами ги носат нејзините креации. Последното за што се зборуваше беше Холивуд кога тимот на „Медена земја“ отиде по „Оскарите“ во нејзини креации. „Задоволство беше да се изработи фустанот на Атиџе, која сепак самата си кажа каква боја сака да носи и како да изгледа. Во фустанот, кој беше рачно изработен, го имаше оној Кокев-момент во нагласувањето на половината. Мажите беа поедноставни за облекување затоа што во прашање беа костуми“, вели Кокев.

dobivaj vesti na viber

Единствено, режисерката Тамара во последен момент откажа, па не носеше нејзина креација. „Навистина жалам што таа реши да се претстави со нешто што веќе некој претходно го носел, а не со нешто уникатно. Не мораше да биде мојот бренд, можеше да биде кој било, ама да е македонски дизајнер“, раскажува Тања, некогашна новинарка и историчар на уметноста.

Иако му стави крај на 15-годишниот брак, сепак реши да го задржи презимето на поранешниот сопруг. Вели, тоа е дел од неа и за неговата популарност само таа е заслужна.

За разделбата со сопругот и за бракот во кој не била среќна, за тоа како ѝ кажала на ќерка си за разводот, Тања раскажува во интервјуто. Но, и за тоа какви биле фустаните што не стигнаа на „Оскарите“, а требаше да ги носи Тамара, за соработката со политичарките и која прва дошла во нејзиното студио, за македонската мода и за дилемата дали скапото е секогаш вистинскиот избор, ама бадијала ако не знаеш како да го носиш… гледајте во интервјуто.

Алкесандра Георгиев

Ќе ви се допадне

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime Hunter x Hunter (2011) Episode 143

4Anime Horimiya Episode 9

sites to watch anime Naruto: Shippuden

anime sites My Hero Academia Season 2

4anime. biz Boruto: Naruto Next Generations