Америка ќе плати скапо ако се обиде да го украде пазарот со нафта на Иран

By

Првиот потпретседател на Иран, Есках Џахангири, изјавил денеска дека иранските власти ќе дозволат на приватните компании да извезуваат сурова нафта со цел да им помогнат во надминувањето на проблемите со санкциите кои САД повторно ги воведоа на Техеран. Есках исто така се закани дека еден ден ќе платат сите оние кои ќе се обидат на Иран да му го земат делот од пазарот со нафта.

„Иранската сурова нафта ќе биде понудена на берзи и приватниот сектор ќе може да ја извезува“, изјавил Џахангири.

Неговото обраќање во живо го пренела иранската државна телевизија.

„Ако кој било проба да земе дел од пазарот со нафта на Иран, еден ден ќе плати за тоа“, порачал Џахангири.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објавил на социјалните мрежи дека од саудискиот крал Салман добил известување дека поради немирите во Иран и Венецуела, Саудиска Арабија ќе го зголеми производството на нафта, можеби до два милиони барели, за  набрзо потоа официјалната саудиска агенција да објави вест во која тоа не се споменува.

„Штотуку зборував со кралот на Саудиска Арабија, Салман ,и ми објасни дека поради немирите и дисфункционалноста во Иран и Венецуела, тој ќе побара Саудиска Арабија да го зголеми производството на нафта, можеби на 2.000.000 барели, за да ја надомести разликата. Цените се превисоки. Тој се согласи“, твитнал Трамп.

Државната новинска агенција (SPA) објавила вест за телефонските разговори меѓу Салман и Трамп, но без наведување на деталите.

„За време на разговорот, двајцата лидери ја нагласиле потребата за одржување на стабилноста на пазарот на нафта и растот на глобалната економија“, навеле во соопштението кое го објавила SPA.

Ќе ви се допадне

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

animes online ANIMEFLIX Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

ANIMEFLIX Black Clover Episode 162

online anime JUJUTSU KAISEN (Dub)

Horimiya

ANIMEFLIX That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub) Episode 19