Пентагон за 72 часа може да ја потопи цела кинеска флота

By

Мишел Флорној, жената која претендира да застане на чело на Пентагон се закани дека за само 72 часа, САД би можела да ја потопи целата кинеска флота.

Како што пренесуваат медиумите, таа пренела дека американската морнарица во Јужнокинеското море, би можела да ја уништи целокупната расположлива кинеска флота, во период од само три дена и три ноќи.

„Американската војска е способна да ја потопи целокупната кинеска флора и подморници, како и трговските бродови во Јужнокинеското море, во рок од 72 часа и затоа кинеските лидери ќе мораат да размислат двапати пред да покренат инвазија на Тајван. Треба да се запрашаат дали е вредно да ја изложуваат целата флора на ризик“, изјавила Мишел за магазинот Forin afers.

Мишел и е добро позната на американската војска. До пред четири години, таа му беше заменик на министерот за одбрана за политички прашања, во администрацијата на Барак Обама. Многу воени аналитичари ја сметаат за еден од главните кандидати на чело на Пентагон.

Кинските медиуми пренесоа дека нејзините закани за акцијата во Јужнокинескоо море, се недозволиви. Во наведениот текст, таа ја истакнува потребата за иновација, особено во доменот на вештачката интелегенција, кога станува збор за сајбер и противоздушната одбрана.

„САД мораат да спречат било каков кинески обид на агресија, а и кинеските лидер мора да разберат дека таквите потези не се во нивен интерес“, навела таа.

Извор/SCMP/Курир.рс

Ќе ви се допадне

dubbed anime. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town? Episode 7

Dragon Ball Z (Dub)

WONDER EGG PRIORITY Episode 3

Bleach (Dub)

My Hero Academia Season 2 (Dub)