(Видео) Стигнува нова корона, предупредува кинеската научничка која го откри ковид 19

By

Кинеската научничка Ши Женгли, од Институтот за вирусологија во Вухан, предупреди дека во областите на југот и југоистокот на Кина, популацијата на лилјаци носат други типови на коронавирус, кои веќе можат да се пренесат на луѓето, пренесува српски Курир.

dobivaj vesti na viber

Таа оценила дека е можно опасните вируси веќе да циркулираат и надвор од границите на Кина, пишува Курир.рс, повикувајќи се на британски „Гардијан“.

„Мораме да ги побараме тие вируси и во другите земји во Азија, а не само во Кина“, предупредила Ши, која е позната под надимакот „жена лилјак“, затоа што се занимава со изучување на коронавирусот, кој го пренесуваат лилјаци.

Ќе ви се допадне

sunwin apk sunwin web sunwin apk

sunwin.apk mới nhất sunwin club sunwin web

sun win

tải sunwin game bài sunwin sunwin web

tải sunwin