(ВИДЕО) Ѕирнете во овој таен грчки остров, каде се држеле илјадници затвореници

За време на воената диктатура, позната како „Режим на полковници“, од 1967 година до 1974, островот го привлече вниманието на надворешниот свет.Островот Ларос во Егејското море е поранешен затвор и концетрационен логор кој беше користен во текот на педесетите години за време на воената диктатура. Сега е напуштен, но наводно наскоро повторно би можел да биде отворен и претворен во вистински рај.

dobivaj vesti na viber

Во римските времиња, малиот остров во близина на Андрос и Тинос, некогаш беше место на егзил, а неколку римски автори го опишале како пустош.

Од 1948 до 1974 година, околу 22.000 години, или биле прогнувани или затворани овде, но неодамна експертите истакнаа дека веруваат дека овој остров всушност е концентрационен логор.

One of our product destinations. The former prison island of Gyaros. #gyaros #greece #thanatos #travel #dark #tourism

A post shared by Thanatos Travel (@thanatos_travel) on

Во текот на воената диктатура, позната како „Режим на полковници“, од 1967 до 1974 година, островот привлекол огромно внимание од надворешниот свет, иако грчките власти повеќе пати го негираа неговото постоење.

Зградата направена од црвени тули, во која можеа да се сместат околу 10.000 луѓе, не би можела да биде погодна за престој, а затворениците се приморани да спијат во шатори, во текот на целата година.

 

Меѓу заробениците имало и грчки поет Ијанис Ритсос, и Иоанис Чараламбопоулос, кој подоцна станал министер за надворешни работи во владата на Андреас Папанреа во 1981 година.

It still has a soul! You can sense it, just magical. #gyaros #greece #prison #exile #Thanatos #travel

A post shared by Thanatos Travel (@thanatos_travel) on

По завршувањето на диктатурата, грчката морнарица го користела островот се до 2000 година.

Тогаш беше прогласен за историски споменик, а во моментов е напуштен и ненаселен. изграден е и проект за негова обнова, но ништо официјално не е потврдено.

Многумина се надеваат дека за овој остров ќе стигнат подобри денови, затоа што тој има и големо еколошко значење.

Островот е дом на најголемата колонија на фоки во Медитеранот.

Поради тоа што е пуштен веќе неколку години, природата остана недопрена, а многу животни и птици најдоа засолниште на неговите брегови, пренесува theculturetrip.com.

Поради својата историја и пејсажи, тоа би можело да биде многу погодно место за туризам, кога ќе се обнови.

 

Scroll to Top