Дајана сакала да ја откаже венчавката ден претходно

Десет дена по кралската венчавка на принцот Хари и Меган Маркл сè уште се собираат впечатоците од цремонијата, но сите главно се согласуваат дека церемонијата воопшто не била слична со онаа од 1981 година, кога се венчаа принцот Чарлс и лејди Дајана Спенсер.

Познато е дека бракот на принцезата Дајана и принцот Чарлс не бил најсреќен, а документарецот во кој се појавиле и тајни снимки од принцезата Дајана открива дека таа сакала да го откаже венчавањето ден претходно.

Таа неколку дена пред венчавката го слушнала разговорот меѓу својот свршеник и Камила Паркер – Боулс во кој тој ѝ ветил дека ќе ја сака засекогаш.

Дајана пред венчавката ѝ рекла на својата сестра дека не може да се омажи за човек кој сака друга, но нејзината сестра ја одговорила на тоа.

„Доцна е за тоа. Твоето лице е на секоја шолја во Лондон“, изјавила тогаш сестра ѝ.

Принцезата Дијана во тој документарец признала дека на денот на венчавката се чувствувала како јагне што го подготвуваат за колење.

 

 

Scroll to Top