Најбрзиот начин за слабеење: погледнете каде се наоѓа Месечината во вашата натална карта

Ако се прашувате како да изгубите тежина најбрзо, отворете ја вашата натална карта и видете во кој знак е вашата Месечина. Тука е клучот…

Нашиот хороскопски знак го одредува главната ѕвезда – Сонцето. Но, Месечината е одговорна за нашите навики во исхраната. Таа е онаа што нè тера да го празниме фрижидерот навечер. Положбата на Месечината во картата на раѓање му овозможува на професионалниот астролог да одреди и препорача оптимална исхрана. Што може да биде многу корисно ако сакате да изгубите тежина.

Месечината во Овен
На Овенот му треба физичка активност – не толку кревање тегови, туку активност за ослободување на напнатоста. Дури и за оние Овни кои не чувствуваат напнатост или натрупана агресија, трчањето или фитнесот ќе помогнат во балансирање на нивната внатрешна состојба и одржување на идеална телесна тежина. Ако категорично одбивате спорт, можете да пеете (но само гласно, со сета сила) или едноставно да викате со енергична музика (препорачливо е да го правите ова во затворен простор!).

Месечината во Бик
Доколку сакате да ослабете, а ја имате Месечината во Бик, треба да се занимавате со какви било активности кои носат приход, односно буквално материјална корист. Трошејќи ја енергијата на збогатување, Бикот ќе биде активно искрен, не штедејќи се себеси. И откако станавте богат, можете да одите на шопинг: Биковите се среќниците на кои им се препорачува да одат на шопинг наместо да одат во теретана. Така што на крајот од денот ќе паднете од умор и со задоволство ќе се сеќавате на поминатите километри и на стотиците работи што сте ги пробале.

Месечината во Близнаци
Ако ја имате Месечината во Близнаци, подобро ќе ги изгубите вишокот килограми доколку постојано сте во движење и опкружени со луѓе. Викенди во блискиот град или на пикник, возење велосипед – ова се идеални активности за вас. А интензивната комуникација на која сте склони – цел ден – исто така согорува калории…

Месечината во Рак
Шопинг, озборувања – кои други интересни видови на фитнес постојат? Луѓето со Месечината во Рак, изненадувачки, остануваат витки кога залудно се грижат за сè. Тие се повеќе склони кон губење на апетит отколку прејадување поради стрес. Ако сакате да изгубите тежина, држете се настрана од удобноста. На пример, ако ви снема леб, немојте веднаш да трчате во пекара или самопослуга. Испечете го сами. Сами измесете го.

Месечината во Лав
Лавовите се одржуваат во одлична форма кога треба да се појават во јавноста, бидејќи сакаат да добијат аплауз и да им се восхитуваат сите. Возбудата пред јавен настап согорува дополнителни калории. Други ефективни стабилизатори на тежината ќе бидат натпреварувачките игри на отворено и рекреативните патувања. Важно е постојано да се покажувате и генерално да бидете видливи.

Месечината во Девица
Луѓето со Месечината во Девица треба да развијат јасен, детален план за фитнес активности и задолжително да ги вклучат во нивниот распоред. Без разлика колку сте зафатени со работни или семејни работи, треба да можете да се исклучите од секојдневните активности и да најдете ремен за спорт или тренинг. Да, на Девиците им е тешко да го преуредат својот вообичаен животен распоред, но хороскопот не нуди никакви интересни рецепти за вас – забави или одење во шопинг. Ќе треба да одите во теретана ако сакате брзо да изгубите тежина.

Месечината во Вага
Ако ја имате Месечината во Вага, дефинитивно треба да комуницирате со други луѓе, да разменувате идеи. Да се ​​биде заинтересиран и отворен за мислењата и потребите на другите луѓе, а во исто време да се трудиш да не дозволиш да те искористат – овој вид на интензивна и донекаде контрадикторна емоционална активност ќе ти овозможи да ја трошиш својата енергија во вистинската насока и да се спротивставиш на тенденцијата за зголемување на телесната тежина.

Месечината во Шкорпија
На Шкорпиите им требаат супер оптоварувања: и физички и емоционални. Мирниот живот и удобното домашно опкружување или ќе акумулираат напнатост кај нив и ќе ги испровоцираат да ја извадат на најблиските или ќе им обезбедат „безбедно перниче“ во форма на стабилна маса вишок килограми. За луѓето со Месечина во Шкорпија, астролозите имаат исклучително штетен совет: расправајте се. Пронајдете го „вистинскиот“ противник и расправајте се на задоволство. (Да, патем, исто така треба да бидете способни да трчате брзо. Вежбајте).

Месечината во Стрелец
Интелектуалната стимулација е она што ќе ви помогне да согорите калории. Може да биде и „тепачка“ за социјалните мрежи. Најидеалното сценарио е да се соочите со група неистомисленици во живо. Вербалното провоцирање на хејтерите ќе биде одличен начин да изгубите некој дополнителен или два килограми. Среќа за вас, не мора да се потите во теретана како некои други хороскопски знаци.

Месечината во Јарец
Луѓето со Месечината во Јарец, исто како и луѓето со Месечината во Девица, мора да имаат јасен план за физичка активност до кој мора да се придржуваат, дури и ако има земјотрес и светот им се урне пред очи. Значи, колку е понапорна физичката активност, толку подобро за вас. И за вашата линија.

Месечината во Водолија
Луѓето со Месечината во Водолија на најдобар начин ја одржуваат оптималната тежина… во лет. Идеални физички активности за вас се скокање на трамболина или скокање со падобран. А возењето велосипед или мотор ви одговара. И, исто така – одете на концерти што е можно почесто и пејте на цел глас за да ја ослободите напнатоста и да се опуштите што е можно повеќе.

Месечината во Риби
Луѓето со Месечината во Риби се под силно влијание на емоциите. Но, сè не е толку едноставно: негативните емоции можат да предизвикаат и зголемување на телесната тежина. Подобро е да се фокусирате на позитивното: на пример, започнете со танцување на професионално ниво, со тренер кој ќе ве натера да ја почувствувате музиката и да тренирате додека не ја усовршите кореографијата. Освен тоа, што почесто патувањето ќе ви помогне во вашата мисија да ја одржите идеалната телесна тежина.

Scroll to Top