Поранешен лидер на банда е убиецот на раперот Тупак Шакур

На 13 септември 1996 година го загуби животот во пукање – од возило во движење, на 25-годишна возраст.

Тупак бил ранет додека возел. Тој бил во БМВ, управуван од музички продуцент, во колона од десет автомобили.

Бел кадилак застанал на црвено на семафор и почнало пукањето.

Со неколку рани од куршуми, Шакур починал седум дена подоцна во болница во Лас Вегас.

Дуан Кит Дејвис, кој сега има 60 години, е роден во Калифорнија. На многумина во светот на забавата им е познат како „Кефе Д“, тој е самопрогласен член на банда со седиште во Калифорнија.

Дејвис се прославил како еден од ретките живи сведоци на убиството на Шакур откако бил прикажан во телевизиски специјали на мрежите како A&E, USA Network и Fox.

Во 2018 година, во интервју за BET, тој призна дека бил во Кадилакот кога Шакур бил убиен. Тој го вмеша својот внук, покојниот Орландо „Бејби Лејн“ Андерсон, велејќи дека тој е едно од двете лица на задното седиште од каде што пукале.

Дејвис е обвинет за едно убиство со смртоносно оружје и намера за помагање на криминална банда, изјави окружниот обвинител на округот Кларк, Стивен Б. Волфсон за новинарите за време на прес-конференцијата.

Дејвис треба да се појави на суд во следните неколку дена по обвинението за убиство.

Долгоочекуваниот прекин во случајот доаѓа два месеци откако властите во Невада добија налог за претрес и упаднаа во дом поврзан со Дејвис на 18 јули 2023 година.

Домот ѝ припаѓал на сопругата на Дејвис, објави АП, а полицијата во Лас Вегас ги запленила следниве предмети: мобилен телефон, лаптопи, хард диск, фотографии, списание со Шакур, куршуми од калибар 40 и копија од биографијата на Дејвис од 2019 година. , „Legend of Compton Street.“ пишува US Today.

Според неговите мемоари, достапни на Амазон, Дејвис бил „поранешен платен убиец“ и главен командант на мултимилионска операција за дрога со седиште во Комптон.

„Озлогласениот Суџ Најт, поранешен извршен директор на Death Row Records и јас сме единствените живи очевидци на смртоносната престрелка на Лас Вегас Стрип меѓу патниците во нашите две возила“, напиша Дејвис во резимето, нарекувајќи го инцидентот „насилна пресметка“.

„Тоа доведе до смрт на две од најголемите ѕвезди на хип-хопот (Тупак Шакур и Кристофер Валас, познат како B.I.G.) и ја промени историјата на хип-хопот засекогаш“.

Scroll to Top