Путин се капе во крв од елен за поголемо либидо

Претседателот на Русија, Владимир Путин се капе во крв истечена од исечени рогови на касписки точкаст елен, со цел да си го зацврсти здравјето, пишува „Дејли Меил“.

Древното предание вели дека тој „еликсир“ го поттикнува лачењето на тестостеронот, што пак, го подобрува и здравјето и потентноста кај мажот. Гласините говорат дека шефот на руската држава се капе в крв неколкупати во годината.

Russia’s Prime Minister Vladimir Putin swims in a lake in southern Siberia’s Tuva region August 3, 2009. Putin, a judo black belt who has flown in a fighter aircraft and shot a Siberian tiger in the wild, plunged into the depths of Lake Baikal aboard a mini-submersible on Saturday in a mission that added a new dimension to his macho image. Picture taken August 3, 2009. REUTERS/RIA Novosti/Pool/Alexei Druzhinin (RUSSIA POLITICS IMAGES OF THE DAY)

Активисти за заштита на животните го осудија тој „варварски ритуал“ на
сечење на роговите на елен за „големците да можат да се искапат“.

Уште повеќе, се говори и дека рускиот премиер Дмитриј Медведев исто така е љубител на крвавите бањи. Во Русија, роговите од тој вид елени се познати како „златни”.

Aлтајската фирма што извезува точкасти елени во Кина, поради нивното „лековито дејство“, го рекламира екстрактот како „моќен тоник, којшто ги зајаккнува коските, мускулите, забите, видот и слухот, а исто така лечи пневмонија, астма, остеопороза, артритис…

Scroll to Top