Трамп подготвува можен напад над Северна Кореја

„Добата на стратешкото трпение со севернокорејскиот режи е при крај“, изјави Трамп.

Претседателот Доналд Трамп одржал одвоени телефонски разговори со челниците на Јапонија и Кина.

Во најавата, Белата Куќа тогаш не изјави ништо за разговорот на Трамп со јапонскиот премиер Шинзо Абеом, и кинескиот претседател Хи Јинпингом.

Разговорите, тогаш, веројатно се воделе околу растечките фрустрации на Трамп, околу Северна Кореја и низата на направени ракетни тестови.

„Ерата на стратешко трпение со севернокорејскиот режим пропадна, а многу години отидоа во ветер“, изјави Трамп. „Искрено, тоа трпение е завршено“,

Самитот G-20

Телефонските разговори доајдоа во пресрет на тогашниот состанок меѓу челнците на G-20 кој се одржав во Хамбург во Германија, каде Трамп одржа билатерални состаноци со Абеом, Хијем, јужнокорејскиот претседател Моон Јае-ин, и за прв пат да се сретна со рускиот претседател Владимир Путин.

Претседателот на САД се состана со корејскиот претседател Моон во Белата Куќа, пишува Infowars.

Тогаш најмалку 10.000 луѓе во Хамбург мирно просведочија на предстојниот самит – што е само еден од околу 20 протести кои беа планирани да се одвиваат во наредните денови – во знак на протест против политиката на Трамп, вклучувајќи ја и најавената намера да САД се повлече од Парискиот климатски договор од 2015 година, со што би се ограничиле испуштањето на стаклени плинови во наредните години.

Самитот, светските лидери често го оддржуваат во ексклузивни, оддалечени места, на кои им е полесно да ја контролираат безбедноста. Но, тоа не беше случај во Хамбург, каде германската канцеларка Ангела Меркел го одбра градот како домаќин на самитот, за да делимично им покаже на светските лидери дека протестите имаат прифатена улога во живата демократија.

Scroll to Top