Украдената слика на Тицијан, пронајдена на автобуска станица во Лондон

Многу посакуваната слика на ренесансниот мајстор Тицијан која беше украдена во 1809 година и повторно во 1995 година, беше откриена во пластична кеса на автобуска станица во Лондон – ќе се најде на аукција во јули.

Се верува дека венецијанскиот сликар го направил платното „Одмор“ за време на неговиот лет во Египет во 1508 година, кога имал едвај 20 години. Насликана на дрвена плоча широка околу 60 сантиметри, ја прикажува Дева Марија како го лула бебето Исус додека Јосиф гледа.

За прв пат била документирана во колекцијата на еден венецијански трговец со зачини на почетокот на 17 век, а во текот на следните векови била во сопственост на разни аристократи, императори и надвојводи низ Европа.

Сликата која ќе се понуди во Лондон се очекува да чини помеѓу 15 и 25 милиони фунти.

Сликата била украдена двапати во текот на нејзината историја – прво во 1809 година од палатата Белведере во Виена од трупите на Наполеон Бонапарта, а потоа во средината на деведесеттите кога била земена од Лонглит Хаус, во Вилтшир.

Во напис на веб-страницата на аукциската куќа „Кристиз“ се наведува дека сликата „е ценета поради живописната сцена на семејната идила во светот на природата, како и необичната судбина што ја имала сликата“.

По седумгодишен лов, сликата едно време беше проценета на повеќе од пет милиони фунти
2, а беше пронајдена од Чарлс Хил, поранешен шеф на Одделот за уметност и антиквитети на Скотланд Јард, во пластична кеса на автобуската станица во Ричмонд.

Хил бил познат и по тоа што помогнал да се најде верзија на сликата на Едвард Мунк „Крик“ од 1893 година, откако била украдена од Националниот музеј во Осло во 1994 година, пренесува „rts.rs“.

Scroll to Top