Кога да јадете салата ако сакате да избегнете надуеност

Ако страдате од надуеност, можеби е виновна салатата. Кога треба да јадете салата ако сакате да избегнете надуеност?

Ако сте љубители на салата, веројатно ги јадете многу често – можеби дури и неколку пати на ден. Но, бидете внимателни, бидејќи има одредени моменти кога е подобро да ги избегнувате целосно.

Ако вашата цел е да се разбудите со рамен стомак, постојат одредени намирници кои треба да ги избегнувате. Избегнувањето на консумирање на масна храна и намалувањето на вишокот сол се некои од упатствата што треба да ги следите. Повеќето од нас веќе разбираат дека тешката чорба или колачи не треба да се консумираат навечер, бидејќи метаболизмот се забавува навечер. Сепак, она што често го занемаруваме е дека дури и салатите, кои често се сметаат за здрави опции, може да имаат негативен ефект врз варењето и да предизвикаат надуеност.

Но, зошто се случува ова? Излегува дека некои видови зеленчук кои се вообичаена состојка во салатите може да го поттикнат производството на гас во дигестивниот систем. Најчести виновници обично се брокулата, карфиолот и зелката, како и одредени мешунки како наутот и леќата.

Овие намирници, богати со влакна и хранливи материи, се добри за нашето целокупно здравје, но за некои луѓе може да биде тешко да се варат. Дали ова значи дека треба целосно да се откажеме од салатите? Се разбира не! Салатите се вреден извор на витамини, минерали и антиоксиданси неопходни за одржување на здравјето. Но, навечер можете да ги замените со полесни оброци.

Значи, ако сакате да избегнете надуеност и гасови, јадете салати во текот на денот – за ужина или ручек. И погрижете се да не содржат храна за која сигурно знаете дека ви предизвикува дигестивни проблеми.

Што да јадете навечер наместо салата

Изборот на вечера во голема мера зависи од тоа што сте јаделе во текот на денот и нивото на физичка активност. Нема храна која е целосно забранета во вечерниот оброк, но се препорачува вечерата да биде лесна, но заситена. Здрава опција е варен зеленчук.

Во однос на протеините, рибата обично е посварлива од месото. Ако се одлучите за месо, изберете посни, бели опции, како пилешко и мисирка. Вечерата не мора да биде особено богата со протеини – обично е доволна порција од 60-80 грама риба или пилешко. Важно е да се избегнува индустриски преработена храна, бидејќи често содржи високо ниво на заситени масти, сол, па дури и шеќер, како и разни адитиви кои можат да бидат штетни за здравјето во прекумерни количини.

Scroll to Top