Рецепт за брзи чоколадни брауни со банани

Состојки:

– 350 гр чоколадо за готвење

– 3 добро испасирани банани

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени. Обложете го садот за печење или садот за печење со хартија за печење;

Чоколадото растопете го на пареа или во микробранова печка. Во растопеното чоколадо додадете ги испасираните банани и мешајте со блендер додека смесата не се изедначи;

Префрлете ја смесата во плех или сад за печење и печете 35 до 40 минути, додека рабовите на колачот не почнат да се оддалечуваат од страните на плехот или друг сад за печење.

Оставете го колачот на собна температура да се стегне, околу половина час, пред да го исечете, па послужете.

Scroll to Top