Рецепт за крцкави пилешки крилца

За да успеете секој пат да печете сочни крилца, применете едноставен трик. Имено, пилешкото пред печење треба да го премачкате со кисело млеко, мајонез и зачини. Сите состојки што ви се потребни за да направите пилешки крилца:

– шест парчиња пилешки крилца

– 240 грама кисело млеко

– 70 грама мајонез

– 60 грама пармезан

– лажица лук во прав

– лажица слатка пиперка во прав

– половина лажичка кромид во прав

– растително масло за печење

– сол (по избор)

– билки (по избор)

Подготовка:
Загрејте ја рерната на 190 степени. Втријте ја солта од двете страни на пилешкото. Во сад измешајте ги киселото млеко, мајонезот, пармезанот и сите зачини. Подмачкајте го плехот и ставете ги крилцата во него.

Смесата од садот рамномерно посипете ја врз пилешкото. Печете околу половина час.

Scroll to Top