Три чаши кафе штитат од кардиоваскуларни болести

By

Пиењето две до три шолји кафе дневно може да биде поврзано со подолг животен век, сугерира едно ново истражување.

dobivaj vesti na viber

Во споредба со оние кои избегнуваат кафе, оние кои пијат кафе имаат помал ризик од кардиоваскуларни болести, покажало истражувањето.

Наодите беа применети на мелени, инстант и безкофеински сорти на пијалок, а истражувачите сугерираат дека консумирањето кафе треба да се смета за дел од здравиот начин на живот.

Според студијата, најголемото намалување на ризикот е забележано со две до три шолји дневно.

Авторот на студијата, професорот Питер Кистлер од Истражувачкиот институт за срце и дијабетес Бејкер во Австралија вели дека во студијата, инстат кафето и без кофеин биле поврзани со еквивалентното намалување на инциденцата на кардиоваскуларни болести и смрт од кардиоваскуларни болести или која било причина.

Студијата ги испитувала врските помеѓу видовите кафе и отчукувањата на срцето, кардиоваскуларните болести и смртта користејќи податоци од студијата на Биобанк во Велика Британија, во која биле избрани возрасни на возраст меѓу 40 и 69 години.

Ќе ви се допадне