Совршени за носење на работа: Вкусни и здрави палачинки со блитва и крем сирење

Едноставните рецепти често прават најдобри комбинации на вкусови, а дополнителен плус се здравите состојки кои ќе ни дадат енергија во текот на целиот ден. Доколку планиравте да подготвите нешто подгответе ги состојките за вкусни палачинки со блитва, пилешко и крем сирење.

Палачинки со блитва – состојки:

220 гр обично брашно
250 гр блитва
1 дл вода
2 јајца
3 лажици масло
2 дл млеко

Полнење:

Кремсир
Пилешки гради

Палачинки со блитва – подготовка:

Блитвата процедете ја и поминете низ млаз ладна вода.

Изблендирајте ја блитвата со додаток на вода.

Просејте го брашното и додадете ја блитвата и сите останати состојки.

Оставете ја смесата во фрижидер околу еден час.

Печете ги палачинките по вообичаената процедура.

Пилешките гради исецкајте ги насни коцки и проржете ги на малку зејтин. Можете да пробате и со други варијанти.

Секоја палачинка намачкајте ја со крем сирење и месо, пренесе Дневник.хр.

Scroll to Top