Супата дава сила за цел ден: Два рецепта од Далечниот исток кои можете да ги адаптирате по свој вкус

Чинија супа за појадок заситува, утешна е и здрава – и ќе имате чувство на ситост до ручек. Ако сакате овесна каша за појадок, размислете за промена – можеби ќе посакате и супи и чорби наутро. Обилната чинија супа е корисен лек за настинка или загревање на крајот од денот, но исто така е одлична опција за обилен, исполнет појадок.

Супа за појадок не е ништо необично за многу луѓе ширум светот: чинија фо супа е многу чест појадок во Виетнам, како и мисо супата во Јапонија.

Ви претставуваме идеи за здрав појадок за едноставен и вкусен почеток на денот.

Мисо супа со наут

Само три чекори и осум состојки, од кои многу веќе ги имате во оставата, во требаат за подготовка на оваа вкусна супа за појадок. Мисо во основа е супа со зеленчук и наут, па овој рецепт може да биде готов за само 20 минути.

Состојки:

2 лажици маслиново масло
½ жолт кромид, сецкан
2 чешниња лук, мелен
2 стебленца целер, исечкани на коцки
2 моркови, излупени и исечени на коцки
1 чаша сечкана брокула
1 чаша варен наут
2 лажици бело мисо
крупна сол

Подготовка: Загрејте го маслиновото масло во тенџере на средна топлина. Сварете ги кромидот, лукот, целерот и морковот додека не омекнат, 6 до 8 минути. Измешајте брокула и наут; варете околу 2 минути. Додадете 4 чаши вода. Доведете до вриење; намалете ја топлината и варете додека зеленчукот не омекне, околу 10 минути. Тргнете од оган. Растворете го мисото во 2 лажици ладна вода и измешајте го во супата. Зачинете со сол.

Конџи со пилешко и печурки

Се што треба да направите е да ги сварите состојките за овој заситен и вкусен појадок. Можете да подготвите сè однапред.

Конџи е вкусна оризова каша популарна во многу азиски земји. Кремаста и блага, чорбата остава простор да додавате и мешате вкусови и текстури.

Состојки:

4 пилешки батаци со коски и кожа
2 чаши пилешка супа со малку натриум
¾ чаша бел ориз со кратко зрно
2,5 cm ѓумбир, излупен и преполовен по должина
едно снопче млад кромид, белите и светлозелените делови одвоени од темнозелените врвови
сол
2 грста шитаке печурки, со стебло и исечени на парчиња еден сантиметар
масло од сусам и чили сос, за сервирање

Подготовка: Во тенџере ставете го пилешкото месо, супата, оризот, половина од ѓумбирот, белиот и светлозелениот дел од кромидот, 1 1/2 лажичка сол и 4 шолји вода да се варат. Намалете ја топлината на средно-ниско; делумно поклопете и динстајте, мешајќи неколку пати, додека пилешкото не се свари, околу 20 минути. Префрлете го пилешкото во чинија.
Зголемете ја топлината на средно и измешајте ги печурките; варете, непокриено, додека оризот не се распадне и смесата стане кремаста, околу 20 минути. Во меѓувреме, отстранете ја и исфрлете ја кожата и коските од пилешкото; исецкајте го месото на парчиња со големина на залак. Отстранете го ѓумбирот и младиот кромид од конџито.

Ситно исечкајте ги перките од кромидот. Преостанатата половина од ѓумбирот ситно исечкајте ја на парчиња со големина на чкорче. Измешајте го пилешкото месо и насобраните сокови и послужете ги попрскани со перки од млад кромид, ѓумбир, масло од сусам и чили сос.

Scroll to Top