(Галерија) Синот на пејачот Енес Беговиќ беше погребан во Сараево, мајката и сопругата на Армин немаа сила да дојдат на погребот

На Градските гробишта Баре во Сараево денеска беше погребан синот на еден од најдобрите пејачи на народна музика Енес Беговиќ, Армин. Армин почина пред два дена на 29 години.

Како што пишува босанскиот весник „Дневни аваз“, голема колона луѓе, меѓу кои пријатели и членови на семејството, дојдоа на гробиштата за да го испратат Амир. На погребот не дојдоа мајката и сопругата на Армин.

Меѓу присутните беа фудбалерот Един Џеко, како и помошниот селектор на фудбалската репрезентација на БиХ Мехмед Јањош.

Од многуте колеги, дојдоа Харис Џиновиќ, Бобан Рајовиќ, Младен Војиќиќ Тифа, Фахрудин Пецикоза, Шериф Коњевиќ, Дино Мухаремовиќ, Драган Којиќ Кеба, Бранка Соврлиќ, Халид Бешлиќ, Мирко Кодич, Сашко Николиќ, Сландиќ.

За потсетување, Армин Беговиќ почина во Клиничкиот центар на Универзитетот во Сараево. Имаше само 29 години и требаше да стане татко. Живееше во Сараево и работеше во Министерството за надворешни работи на Босна и Херцеговина.

 

Scroll to Top