Комшијата го тужи Горан Бреговиќ оти му присвоил дел од дворот

By

Музичарот и текстописец Горан Бреговиќ бил повикан на сослушување во Основното државно обвинителство во Котор поради сомнение дека наводно запоседнал четири квадратни метри туѓо земјиште.

dobivaj vesti na viber

Бреговиќ на судењето изјави дека не ја признава вината и извршувањето на кривичните дела што му се ставаат на товар.

„На локацијата немаше градба, само ѕидот што беше на тоа место беше поправен, а кога ја купив парцелата и вратата која беше поправена, бидејќи само така се влегуваше во градината. Ја поместив вратата и ставив еден чекор, а не два“, рече Горан Бреговиќ.

Тој се товари за кривично дело градење објект без регистрација и документација за градба и кривично дело недозволено окупирање земјиште, пренесува „Дан“.

Фронтменот на „Оркестарот за свадби и погреби“ и член и гитарист на познатата југословенска рок група „Бијело Дугме“, на прашање на адвокатот Мирослав Вучетиќ, претставникот на оштетениот Божо Кушевија, рече дека не барал дозвола или документација пред поправката, бидејќи сметал дека тоа не му е потребно.

Бреговиќ рече, што не е вклучено во записникот, дека спорниот ѕид на земјиштето чиј сопственик е тој секогаш бил таму.

„Не го мрднав ни милиметар, точно каде беше, уште го има. Доколку геодетот утврди дека сум влегол во државно земјиште, ќе побарам да го купам или да го рушам ако сум влегол, но ако влегол тоа е ненамерно“, рекол Бреговиќ.

Ќе ви се допадне