Милиќ Вукашиновиќ: Моите внуци живеат во домот за деца без родители откога ќерка ми се самоуби

By

Познатиот музичар Милиќ Вукашиновиќ првпат раскажа детали за смртта на неговата ќерка Маја, која се самоуби, и откри дека неговите внуци оттогаш живеат во дом за деца без родители, а тој не може да ги донесе да бидат со него. Вукашиновиќ во интервју за „Еспрењсо“ вели дека е во контакт со нив и ги посетува секогаш кога е во Сараево, но не може да ги земе дома, бидејќи нивниот татко е сè уште жив, иако во тешка ситуација.

„Моите внуци се сместени во Детскиот дом. Тие се многу убави, добри ученици и верувам дека ќе станат чесни луѓе. Не можам да ги земам да живеат со мене бидејќи нивниот татко е сè уште жив, па законски сето тоа е голем хаос“, рече Милиќ во интервјуто.

Ќерката на рокерот, Маја Авдубеговиќ, се самоуби 2018 година, а тој тешко ја поднесе нејзината смрт бидејќи беа многу блиски.

„Ќерка ми е родена 1983 година. Јас го славев нејзиното раѓање два-три дена низ градот, тоа сите го знаеа. Ја зедов од болницата и ја однесов дома. Тогаш ја купив својата прва видео камера, чинеше 16.000 марки. Постојано ја снимав. Сè до војната, до нејзината 9. година. Беше страшно разгалена, немаше желба да јаде, пиеше само вода, само врескаше кога требаше да јаде. Јас ѝ го дадов името Маја, не знаевме како да се вика кога се роди и кога ја донесов дома, ја гледам како спие и велам: ‘Мала Маја паја…’ и така остана“, рече тој.

Маја имала тежок живот, лошо друштво, користела наркотици. Таа неколку пати пробала да се убие.

„Првиот пат испила полна шака амфетамини, едвај ја спасија. Потоа ја испратија во лудница, а некој ја нападна за да ја силува. Таа го кажа сето тоа кога излезе од болница и се чинеше како дека ќе полета. Петнаесетина дена тука лежеше, тогаш живеевме во Видиковац. Потоа замоли да оди на Егзит, јас и ги купив комплет билетите, што беше огромна грешка. Во тоа време таа беше сама, повеќе не беше со тој дечко. Потоа се спријатели со некои наркомани, па отиде на Сараевскиот филмски фестивал. Маки беа тоа. Потоа пак се заљуби во тежок наркоман, се ожени со него и доби две деца. Кога ми рече дека е бремена и тоа со хепатитис Ц, долго време бев надвор од умот. Потоа, социјален работник им ги зеде децата”, рече Милиќ.

Тој знаел дека целата приказна нема да излезе добро и во интервјуто вели дека само го чекал најтешкиот телефонски повик, некој да му каже дека Маја е мртва.

„Бев подготвен во секој момент да ми јават на телефон дека ќерка ми починала. Секој пат кога ќе заѕвонеше телефонот, помислував, еве, сега ќе ми кажат дека се предозирала. Се обидуваше да се спаси, но, ете… Јас ги погребав татко ми, мајка ми, брат ми, синот од брат ми, но сепак, ќерка е ќерка. Тоа беше најболното нешто во мојот живот, двајцата бевме многу блиски. Но, јас бев некако подготвен за тоа. Мојата сегашна сопруга Сузана ја вработи кај Бранка Соврлиќ во Башчаршија, сè беше одлично и, по околу три месеци, таа се врати… Бранка и рече дека не вреди, знаевме веднаш. Тоа беа огромни бројки за лекување, нејзината мајка не можеше да ѝ помогне затоа што беше неподвижна“, рече тој во интервјуто.

Ќе ви се допадне

AnimeTV top anime tv: Watch Bleach (Dub) Episode 322 (https://animetv.cc/m/JXkj/ep-322)

AnimeDao animedao re zero: That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 (https://animedao.nl/m/ApVw) Episode 12