Од Ковид-19 почина познатиот српски композитор Зоран Симјановиќ

By

Познатиот српски композитор Зоран Симјановиќ, почина од коронавирус на 75 годишна возраст. Симјановиќ беше познат по неговата музика во легендарните филмови: „Специјално образование“, „Мирисот на полските цвеќиња“, „Национална класа“, „Течат деновите на Земјата“, „Се сеќаваш ли, Доли Бел“, „Татко на службен пат“, „Сок од сливи“ , „Маратонците го трчаат по почесниот круг“, „Балкан експрес“, „Вариола вера“, „Тајванска канаста“, „Јагоди во грлото“, „Собирен центар“, „Танго аргентино“ , „Вирџина“, „Беса“, „Буре барут“, „Тито и јас“.

Со музиката за „Сјај во очите“ тој доби награда во Монте Карло, победувајќи го Енио Мориконе. Во 1983 година, заедно со Ив Монтан, стана почесен граѓанин на Валенсија.

Ќе ви се допадне

ANIMEFLIX animeflix movie: Watch Naruto: Shippuden (Dub) Episode 461 (https://animeflix.nl/m/5djy/ep-461)

4Anime watch animes: Watch That Time I Got Reincarnated as a Slime Episode 7 (https://4anime.biz/m/DGM0/ep-7)