По обвинувањата за силување следи кривична пријава против Бранислав Лечиќ

By

Против српскиот актер, Бранислав Лечиќ, ќе биде поднесена кривична пријава до Вишото јавно обвинителство во Белград во врска со обвинувањата дека ја силувал актерката Даниела Штајнфелд, објавија српските медиуми.

Случајот излезе во јавноста кога Даниела Штајнфелд во својот документарец откри дека била жртва на силување. Но дур кон крајот на март таа го отккри името кој ја силувал. Таа сега живе во САД.  Дијана го обвини поранешниот министер и член на Демократската партија, Бранислав Лечиќ, за силување и изјави дека тој е мистериозниот моќен човек од филмската индустрија кој ја силувал. Според нејзиното сведоштво, сè се случило во 2012 година во викендичката на актерот во Ритопек.

Штајнфелд претходно изјави дека била силувана од личност која е многу влијателна во светот на филмот и која исто така се занимава со производство, но не сакала да го открие името. Сепак, тоа го стори пред некое време, кога откри дека тоа е Лечиќ.

По Данијела Штајнфелд, актерката Мерима Исаковиќ исто така го обвини Бранислав Лешиќ за сексуално вознемирување.

„Го чувствував неговиот здив додека го молев да престане “- актерката Мерима Исаковиќ по 40 години го обвини Лечиќ дека ја силувал

Таа додаде дека е подготвена да сведочи против Лечиќ, кога во признанието за „Недељник“ тврдеше дека тој сексуално ја нападнал во 1978 година.

На 26 март, Лечиќ беше во полиција каде даде изјава во врска со обвиненијата поднесени против него од страна на актерката Даниела Штајнфелд.

Мојата изјава беше дадена таму каде што треба да биде. Полиграфското испитување е извршено на мое експлицитно барање, а сите информации за кои јавноста е заинтересирана во врска со овој случај може да се најдат на тие адреси, полицијата и обвинителството – изјави тогаш Лечиќ.

Ќе ви се допадне

KissAnime kissanime one piece: Watch Bleach (Dub) Episode 270 (https://kissanimeonline.com/m/vZaq/ep-270)

GoGoAnime gogoanime weathering with you: The Misfit of Demon King Academy (Dub) Episode 13