Почина славниот водител и композитор Миња Субота

By

Славниот српски композитор, музичар и ТВ-водител Миња Субота почина на 82 години. Тој долго време боледувал од тешка болест, пренесуваат српските медиуми. Според нив, Субота минатата недела итно бил пренесен на одделот за пулмологија, каде што ја загубил битката со болеста.

Миња Субота е роден на 8 ноември 1938 година во Сараево. Дипломирал на Електротехничкиот факултет, а посетувал и основно и средно музичко училиште во Белград.

Тој беше автор и водител на емисијата „Музички тобоган“, популарна програма за деца која се емитуваше 18 години. Беше претседател на Здружението на поп-уметниците на Југославија и Србија, во одборите на директори на Сојузот на композиторите на Србија и Здружението на џез, поп, рок-музичарите на Србија, а беше и член на програмскиот совет на Детски игри „Змеј“.

Ќе ви се допадне

Kakyuusei (TV) Episode 14

Website https://twistmoe.net: Watch Mu Di twistmoe Episode Full anime online

AnimeFLV: Strawberry 100% anime episode 12 online free at https://animeflv.uk anime to watch

AnimeBee Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Speedrun: https://www.speedrun.com/user/animeflixnl

Linktr: https://linktr.ee/gogoanimebe