Почина српскиот актер Феџа Стојановиќ

By

Актерот Феџа Стојановиќ по долго боледување почина вчера во Белград на 74-годишна возраст. Веста ја објавија од Театарот „Атаље 212“.

Стојановиќ има дипломирано на Факултетот за драмски умеотности во 1973 година. Оттогаш станал член на „Атаље 212“. Работел и како професор на катедрата за глума на Академијата уметност на БК Универзитетот.

Покрај театарските претстави има глумено и во филмовите „Таму и тука“, „Љубов и други злочини“, „Лепа села лепо горе“, „Чарлстон за Огњенка“, „Сироти мали хрчки“, „Мала ноќна музика“ и други.

Стојановиќ има глумено во многу познати серии како „Село гори, баба се чешла“, „Бела Лаѓа“, „Подобар живот“, „Среќни луѓе“, „Семејно богатство“, „Кошаркари“, „Мојот роднина од село“ и други.

Добитник е на повеќе престижни награди, меѓу кои наградата „Страхиња Петровиќ“ и „Танхофер“, како и бројни други актерски признанија. Времето и местото на погребот и комеморацијата ќе бидат дополнително објавени.

Ќе ви се допадне

WCOStream wcostream dragon ball super: Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 12

AniWatch anime sites: Watch Attack on Titan Season 2 (Dub) Episode 3