Соседи од пеколот: брачен пар купил куќа во Хрватска, па следел ужас – им ја запалиле колата и отруле мачката

Брачен пар од австриската провинција Штаерска, Анита (61) и Готфрид Финк (71), сакале да го поминат животот во пензија во Хрватска на Јадранот, пишува „Клајн Цајтунг“. Заштедиле за имотот, а потоа во летото 2019 година нашле куќа со голема тераса која им одговарала. Нивиот нов дом бил лоциран во Угљан во општината Кали.

Тие ја виделе куќата за првпат по купувањето во летото 2020 година поради пандемијата на коронавирусот, а потоа следел хаосот.

„Не можевме да одиме во Хрватска поради короната. Кога стигнавме на одмор, наеднаш ‘никнала’ црна зграда буквално пред нашата врата, изјави Готфрид за „Клајн Цајтунг“. Нивниот сосед, градежен работник, им изнајмувал дивоградби на туристите, тврди брачната двојка.

„Сите го користеа нашиот имот за да стигнат до плажата“ тврдат тие.

И самата општина била свесна за ситуацијата, но немоќна, потврди за „Клајн Цајтунг“ градоначалникот Бруно Мишлов.

Парот тврди дека се обиделе да разговараат со соседот и мирно да ја решат ситуацијата, но немало напредок. Велат и дека имало тепачки. Во пролетта 2022 година, како што раскажаа, некој им го запалил автомобилот, а потоа во зимата 2023 година мачката им била отруена.

Австријците сега се обидуваат да покренат правна постапка против нивните соседи. „Клајн Цајтунг“ пишува дека мажот очигледно се обидел да ги легализира дивоизградените објекти со барање до надлежната канцеларија во Задар за пренамена во градежно земјиште. По интервенција на општината барањето било повлечено.

„Не знаеме што ќе биде понатаму“, се жалат Австријците.

Scroll to Top