Тереза Кесовија и Ќиро Блажевиќ на ручек со Макрон: Не паднав во несвест од поканата, а тренерот ќе дошол во тренирки

By

Хрватската дива Тереза ​​Кесовија и некогашниот фудбалски селектор Ќиро Блажевиќ денеска ќе присуствуваат на заеднички ручек со францускиот претседател Емануел Макрон, кој е во официјална посета на Хрватска. Настанот ќе се одржи во салата „Емералд“ на хотелот „Еспланада“ во Загреб. Покрај нив, уште стотици други гости ќе се дружат со Макрон.

Пејачката вели дека не паднала во несвест поради поканата.

„Не сакам да се истакнувам таму, но ако треба, ќе ја пеам ‘Песната на Лара’. Не се онесвестив поради повикот, но мило ми е“, изјави Тереза ​​за „Јутарњи лист“.

Ќиро, пак, кој има сериозни здравствени проблеми, вели дека ќе најде сила да се сретне со Макрон, кој е исто така голем обожавател на фудбалот.

„Ќе му дојдам во тренирки во хотелот ‘Еспленада’. Сепак, Макрон не е прв претседател на Франција со кој се среќавам. Првиот беше Жак Ширак“, се пошегува Блажевиќ.

Тереза ​​Кесовија ја почна својата кариера во Франција во 1965 година кога ја испеа La Chanson de Lara од филмот „Доктор Живаго“ и ја воодушеви француската публика. Дури четирипати ја наполни париската „Олимпија“ и се сретна со неколку француски претседатели. Во 1999 година тогашниот француски претседател Жак Ширак ја одликуваше со „Витез од редот на уметност и литература“, а годинава таа доби златен медал „Офицер на редот и уметностите“ од Макрон, со кого првпат ќе има можност да разговара.

 

Ќе ви се допадне

Website https://4anime.biz: Watch AniMen: Triton Force 4anime Episode Full 4anime unblocked

Website https://animeflix.nl: Watch Kuroko's Basketball 2 (Dub) animeflix Episode 25 animeflix sword art online

X: An Omen (Dub) Episode Full

AnimeDao: Dragon Ball: Curse of the Blood Rubies (Dub) anime episode Full online free at https://animedao.nl animedao overlord

Cooking with Valkyries 2 (https://animetv.cc/m/1lep) Episode 8