Цеца и Брена за 30, Северина за 25 илјади евра пеат на свадба

Многу идни младенци сакаат некоја позната музичка ѕвезда да пее на нивната свадба. Сепак, ова може значително да ги зголеми трошоците за свадбата. Се разбира, зависи од ѕвездата.

Колку наплаќаат познати балкански пејачи и ансамбли за настап? Не е лесно да се дојде до информација, бидејќи најголемите ѕвезди не објавуваат ценовници за настапите, а цената е прашање на договор, пишува N1 Словенија.

Словенечкиот сајт omisli.si пишува дека просечната свадба во таа земја за музичари ќе ве чини 852 евра, а според нивните податоци високите цени почнуваат од 1.650 евра. Но, ако сакате познат пејач, настапот ќе биде уште поскап.

Пред четири години онлајн порталот Журнал 24 објави за цените на некои познати забавувачи за настап на родендени, кои обично се поевтини од настапот на свадби.

И додека словенечките поп ѕвезди наплаќаат и до 15.000 евра за настапи на приватни забави, младенците нема да поминат поевтино многу дури и ако сакаат пејачка од некоја земја во регионот.

Маја Шупут важи за „кралица на свадбите“, пишува хрватски Дневник. За нејзиниот настап со бендот ќе треба да издвоите 8.000 евра, а освен музика, пејачката ветува забава до зори и анегдоти кои ќе им ги раскажувате на внуците.

Ако сакате Тони Цетински да се појави на сцената, ќе треба да додадете уште 2.000 евра. Инаку, Цетински наплатува до 10.000 евра за песна-две ако се појави сам.

Ако ја сакате Северина на свадба во Словенија, најверојатно од тоа нема да биде ништо. Како што пренесува сајтот Stori.hr, хрватската суперѕвезда пее на свадби исклучиво во Србија и Црна Гора, а сумите се договараат поединечно, но не треба да бидат помали од 25.000 евра.

Српската пејачка Неда Украден, наплаќа настап за 5.000 евра како што пренесува портал во Хрватска.

За најголемите балкански диви Лепа Брена и Цеца Ражнатовиќ веќе мора да имате значителна заштеда или да ја одложите свадбата додека не соберете доволно.

Порталот Блиц пред една година објави дека хонорарот на Цеца за половина час настап на свадбата изнесува 30.000 евра, а според порталот nova.rs исто толку бара и Лепа Брена пеејќи на свадбата, освен што настапувала еден час за тие пари.

Цеца годинава, според Курир, ќе заработи и до 50.000 евра со едночасовен настап на свадба.

Како што објави овој портал пред една година, Александра Пријовиќ, која моментално е многу барана, наплатува хонорар од 10.000 евра за настап на свадба.

Scroll to Top