(Видео) Предраг Живковиќ – Тозовац беше погребан денес на гробиштата во Белград

By

Повеќе од десетина луѓе денес се простија од легендарниот пејач Предраг Живковиќ – Тозовац на Новите гробишта во Белград. Тој беше погребан попладнево во Алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград.

Тозовац беше испратен со музика и песна. На хармоника и во придружба на виолина, Александар Софрониевиќ ја свиреше песната „Виолино, не свирај“, а потоа и „Љубави моја, туго“.

Сопругата на Тозовац, Мима, ја носеше неговата слика, а покрај неа беа беше нејзиното семејство, Мерима Његомир и Лепа Лукиќ. Медиумите во Србија пренесуваат дека претседателот Александар Вучиќ бил спречен да присуствува на погребот поради деловни обврски.

Вучиќ испратил венец на кој пишувало „Легенда на нашата народна музика“.

Извор/Телеграф.рс

 

Ќе ви се допадне

AnimeDao anime sites: Watch Bleach Episode 310

AnimeFreak animefreak boku no hero: Fairy Tail Episode 175