Aрнолд Шварценегер ѝ подари електричен автомобил на Грета Тунберг

By

Славниот актер Арнолд Шварценегер по повод обраќањето на младата активистка Грета Тунберг во Обединетите нации за климатските промени ѝ подари електричен автомобил.

Шварценегер вели дека имал чест да ја запознае Грета додека престојувал во Австрија годинава. Ветил дека ќе ѝ помогне во битката против климатските промени.

Актерот е познат по неговите настапи против глобалното затоплување и острите говори против светските лидери. Шварценегер на почетокот имал желба да ѝ подари на Грета хамер, но неговиот портпарол објаснил дека било тешко оствариливо.

„Такво возило е тешко да се транспортира низ целата земја. Место тоа се одлучил за возило од брендот „тесла модел 3““, изјавил портпаролот на Шварценегер.

 

Ќе ви се допадне

AnimeTV chia anime tv me: Attack on Titan Season 3 Episode 12

KissAnime kissanime weathering with you: Watch Scum's Wish Episode 10 (https://kissanimeonline.com/m/KQ5B/ep-10)