Џејмс Бланд во документарен филм ќе раскаже за периодот додека бил учесник во војната на Косово

Британскиот пејач Џејмс Блант, најпознат по песната „You’re Beautiful“, снима документарен филм за неговиот живот, а во филмот ќе биде прикажан и периодот додека поминал на бојното поле во Косово.

Проектот, кој тој на шега го опишува како приказна за остарената британска поп-ѕвезда, која сè уште се бори за важност околу 17 години откако неговата ѕвезда трепна, ќе го следи Блант низ Европа за време на неговата хумористична турнеја Greatest Hit во 2022 година.

Документарниот филм, во режија на Крис Аткин, ќе го истражува минатото на Блант, од неговото учество во војната во Косово како војник во британската армија до снимањето на „Back to Bedlam“, најпродаваниот албум во 2000-тите во Обединетото Кралство.

Пред неговата музичка кариера, Блант беше капетан во британската армија, а во Косово во 1999 година беше офицер на извидувачките единици на НАТО, а еднаш изјави дека ја спречил Третата светска војна. Блант, која има 2,2 милиони следбеници на Твитер, често одговара на онлајн троловите со свои забелешки за неговата кариера. Документарецот е опишан како брутално искрена приказна за болно самосвесен, бескрајно патувачки музичар чија упорност на крајот победува.

Scroll to Top