Актерот Леонардо Ди Каприо забранил филм во кој тој самиот глуми да биде прикажан. Don’s Plum се смета за најлошиот филм во славната холивудска кариера на 47-годишниот актер.

Импровизираниот црно-бел инди филм ја раскажува приказната за група од 20-годишници кои секоја сабота навечер се собираат на вечера во Лос Анџелес за да разговараат за несреќите во нивните животи.

Во главните улоги на Кевин Коноли и Тоби Мегваер, филмот е снимен во текот на неколку дена помеѓу 1995 и 1996 година, една година пред Ди Каприо да стане светска ѕвезда со улогата во Титаник. Овој филм е забранет за прикажување во САД и Канада, пишува Њујорк пост.

Филмскиот режисер Р.Д. Роб поднел тужба од 10 милиони долари против Ди Каприо и Мегваер. Во депозитите поднесени како дел од тужбата во 1998 година, актерите тврделе дека никогаш немале намера проектот сличен на задача на филмско училиште да стане игран филм. Тие исто така тврделе дека филмот го снимиле како услуга и добивале само 500 долари дневно и дека верувале дека ќе се прикажува само на независни филмски фестивали.

Набргу по подемот на Ди Каприо, Мегваер добил улога на суперхеројот Спајдермен, што го поттикнало режисерот на филмот Р.Д. Роб да договори состаноци со дистрибутерите со надеж дека филмот ќе допре до пошироката публика.

Но, откако актерите го блокирале објавувањето на филмот, продуцентот Дејвид Стантман ги тужел за наводно покренување измама и принудна кампања за да се спречи филмот да биде објавен. Сепак, филмот накратко бил објавен на интернет во 2001 година во Германија, откако не стигнал во кината, добивајќи мешани критики.

Еден од продуцентите на филмот, Дејл Витли, ја создал веб-страницата freedonsplum.com во 2016 година и споделил врска за да се проследи целиот филм на Vimeo, но видеото било отстрането по известување од трета страна од Леонардо ди Каприо и Тоби Мегваер.