(Фото) Харви Вајнстајн со помагало се појави пред судот во Њујорк

Познатиот холивудски продуцент Харви Вајнстајн, денес пред судот се појави со помагало. Тој смета дека ако пред судијата се појави како хендикепиран, ќе добие помала казна пишуваат медиумите.

Вајнстајн се соочува со обвиненија за сексуално злоставување. Досега го обвини повеќе од 80 жени, меѓу кои и познати глумици.

Ако судот го прогласи за виновен по обвинението за силување, продуцентот може да добие доживотна казна затвор. Судењето во Њујорк почна на 6 јануари, а Вајнстајн го чека судење и во Лос Анџелес.

 

Scroll to Top