(Фото) Парчето торта од венчавката на Чарлс и Дајана продадено за 2.200 евра

By

Парче торта од венчавката на принцот Чарлс и принцезата Дијана Спенсер од 1981 година беше продадено на британска аукција во средата за 1.850 фунти, односно околу 2.200 евра.

Парчето торта, кое било старо 40 години, било продадено со предупредувачка порака да не се јаде. Почетната цена му била од 300 до 500 фунти, но на крајот било продадено за трипати повеќе. Парчето торта било со марципан и бела глазура, украсено со кралскиот грб.

„Бевме изненадени од бројот на луѓе кои сакаа да дадат понуда за ова големо и уникатно парче кралска торта“, рекол аукционерот Крис Албури и специјалист за кралски спомени во аукциската куќа Dominic Winter Auctioneers.

„Имаше многу прашања од понудувачите, главно од Велика Британија, САД и неколку земји од Блискиот Исток“, рекoл Албури во е -пошта, додавајќи дека успешниот понудувач дошол од Лидс, на северот од Англија, пренесува Тпортал.

Тортата прво ѝ беше дадена на Моира Смит, која работеше за кралицата мајка во резиденцијата на Кларенс Хаус во центарот на Лондон. По смртта на Моира Смит, нејзиното семејство го продаде на приватен колекционер за 1.000 фунти на аукција во 2008 година.

„Изгледа дека е во иста добра состојба како кога беше првично продаден, но ве советуваме да не го јадете“, велат аукционерите.

Ќе ви се допадне

Mobile Suit Gundam F91 (Dub) Episode Full

AniWatch Watch anime online, English anime online HD

AnimeDao: Forest Fairy Five ~Fairy Tale~ anime episode 12 online free at https://animedao.nl anime sites

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.

Reedsy: https://reedsy.com/discovery/user/onlinekissanime

Bitrated: https://www.bitrated.com/animefreakws