Ѓоковиќ избран за најдобар спортист во Европа

By

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ, е прогласен за најдобар спортист на Европа за 2018 година во традиционалниот избор на новинската агенција PAP.

dobivaj vesti na viber

За Новак ова е трето вакво издание, кое веќе го освои во 2011 година и 2015 година. Србскиот тенисер победи со 145 бодови, односно 13 повеќе од второпласираниот Лука Модриќ. Трет на листата е возачот на Формула 1, Луис Хамилтон со 114 бодови.

Во Топ 10 се најдоа уште и Антоан Гризман (фудбалер), Марсел Хиршер (скијач), Сином Халеп (тенисерка).

Во овој избор учествуваа дури 23 европски агенции.

Ова е листата:

1. Новак Ѓоковиќ (Србија/тенисер) 145

2. Лука Модриќ (Хрватска/фудбал) 132

3. Луис Хамилтон (Англија/Формула 1) 114

4. Естер Ледечка (Чешка/алпско скијање, сноуборд) 74

5. Мартин Форкејд (Франција/биатлон) 69

6. Марсел Хиршер (Австрија/алпско скијање) 67

7. Марит Бјоерген (Норвешка/ски трчање) 59

8. Антоан Гризман (Франција/фудбал) 43

9. Кевин Мајер (Франција/атлетика) 40

Ќе ви се допадне