Историски рекорд на „Квин“, продаде седум милиони копии од еден албум

Рок-групата Квин влезе во историјата на британската топ-листа со тоа што стана првата група која продаде седум милиони копии од еден албум. Нивната прва колекција, Greatest Hits, од 1981 година, е во просек во сопственост на едно од четири домаќинства во Обединетото Кралство, според компанијата за официјални графикони.

Записот, кој содржи класични синглови како We Will Rock You и Bohemian Rhapsody, со години е вечен бестселер. Неодамна ја помина својата 1000-та недела на табелата на албуми во Обединетото Кралство.

Гитаристот на Квин, Брајан Меј, најновото достигнување го нарече радосна вест, пренесува Би-би-си.

„Ниту еден албум досега не го постигнал ова во историјата“, рече тој во изјавата.

Тапанарот Роџер Тејлор додаде пак дека британската јавност и нивниот бескрајно одличен вкус го направиле овој албум најпродаваниот во историјата.

„Најголемите хитови на Квин“ е на врвот на листата на албуми на сите времиња со речиси милион продадени копии, пред компилацискиот албум на Аба од 1992 година Gold.

Scroll to Top