Ќе се снима филм за секс скандалот со Харви Вајнстин

Драмата зад сцената за тоа како „Њујорк тајмс“ ја разоткри приказната за обвинувањата на моќниот холивудски продуцент Харви Вајнштајн за сексуално злоставување ќе биде реализирана како игран филм, објави „Ју-ес-њуз“.

„Анапурна пикчрс“ и „Плен би ентертејмент“ на Бред Пит ги добиле правата за сторијата од новинарите Џоди Кантор и Меган Твохи, потврдил портпаролот на „Анапурна“, Ешли Момтахени.

Џоди Кантор и Меган Твохи годинава добија и Пулицерова награда за истражување на сторијата поврзана со Вајнстин.

Проектот ќе се работел по примерот на филмот „Под лупа“, којшто доби Оскар, а исто така зборуваше за истражувачка новинарска сторија.

Scroll to Top