Кристофер Нолан и неговата сопруга Ема ќе добијат почесни титули витез и дама

Британскиот режисер Кристофер Нолан и неговата сопруга и продуцентка Ема Томас ќе добијат почесни титули витез и дама за нивните заслуги во филмската уметност.

Признанието за нивните заслуги доаѓа по наградуваниот филм Опенхајмер за таткото на атомската бомба. Филмот освои седум Оскари оваа година, од кои две освои Нолан. Тој претходно беше номиниран за шест награди Оскар за преиспитување на важни работи во неговиот филмски опус, но никогаш не доби Оскар за режија до овогодинешната награда.

Нолан беше номиниран за истата награда за филмовите Memento, Inception и Dunkirk.

Со текот на годините, Томас работеше со Нолан на сите негови главни филмови, од 2020 година.

Нолан и Томас се запознале на Универзитетскиот колеџ во Лондон, а моментално ја водат продуцентската компанија „Синкопи“.

Титулите витез и дама се доделуваат на церемонија во Бакингемската палата во присуство на кралот, но Чарлс во моментов не ги извршува своите должности поради болест. Листата со препораки за награди ја состави британскиот премиер Риши Сунак.

Scroll to Top