Купер ќе снима филм за композиторот Бернштајн: „Нетфликс“ ги купи правата

By

Холивудскиот глумец Бредли Купер ќе сними биографски филм за познатиот композитор Леонард Бернштајн. Тоа нема да биде класичен биографски филм, туку сложена приказна за бракот на американскиот пијанист, диригент и музички теоретичар, со неговата сопруга Фелиција Монтеалегри, познатата чилеанска глумица.

Бредли Купер ќе биде и режисер, а правата за филмот, кој сеуште нема наслов, ги откупи „Нетфликс“. Купер заедно со Џош Сингер, ќе биде и автор на сценариото.

Од големите холивудски имиња од продуцентите, се споменуваат и Стивен Спилберг и Мартин Скорсезе. Купер за време на снимањето ќе соработува и со децата на Бернштајн.

Бернштајн (1918-1990) беше еден од најславните диригенти во САД. Ги диригираше речиси сите американски оркестри, а од 1958 година до 1969 година, беше музички директор на Њујоршката филхармонија. Настапувал и како оперен диригент и концертен пијанист.

Светската слава ја стекна со мјузикот „Во град“ (1944) и „Приказната од западната страна“ (1957). Двата се снимени и во филмска верзија.

 

 

Ќе ви се допадне

AnimeFreak: Senki Zesshou Symphogear XV: Senki Zesshou Shinai Symphogear anime episode 4 online free at https://animefreak.ws animefreak dororo

Suki na Mono wa Suki Dakara Shou ga Nai!!: Onsen ni Ikou! Episode Full

Website https://animepahe.cc: Watch Genshiken Nidaime OVA animepahe Episode Full anime sites

AniWatch Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Gumroad: https://gumroad.com/animefreakws

Stationfm ning: http://stationfm.ning.com/profile/animeflixnl