Ме силуваше во спалната соба на својата јахта, девојка го обвини Ник Картер за сексуална злоупотреба

Пејачот на познатата група „Бекстрит Бојс“, Ник Картер, неколку пати е обвинет за сексуален напад врз 15-годишно девојче, вклучително и во кабината на јахта, според документите, пренесуваат светските медиуми.

Во тужбата, поднесена во понеделникот во Окружниот суд во округот Кларк, се наведува дека Картер повеќе пати во 2003 година сексуално го нападнал тогаш 15-годишно девојче од Пенсилванија. Картер имал 22 или 23 години за време на наводните инциденти.

Наводно злоставуваното девојче сега е возрасно лице идентификувано како А.Р. и таа тврдела дека Картер ја силувал во спалната соба на неговата јахта. Во тужбата се наведува и дека Картер и наредил на А.Р. да ја чува сексуалната злоупотреба во тајност..

Неколку дена подоцна, се наведува во тужбата, Картер и неговата сестра Анџела ја охрабриле А.Р. да се сретне со него во автобус, на нивниот имот во Флорида. Кога пристигнала, таа рекла дека Картер ја принудил да изврши сексуален чин врз неа. Во тужбата се наведува трет инцидент кој наводно се случил во октомври 2003 година кога се одржала забава на чамци во сопственост на Картер.

Се вели дека Картер бил таму со неговата сестра Анџела и најмалку тројца возрасни мажи. Според тужбата, А.Р. се опила и била одведен во кабина на јахта каде што Картер наводно дозволил уште тројца мажи да го гледаат како има секс со неа. Таа наведува дека неколку пати барала од него да престане. Како резултат на овие наводни напади, во тужбата се наведува дека таа се заразила со хуманиот папиломавирус, познат и како ХПВ.

Жената вели дека и кажала на мајка ѝ за нападите по третиот инцидент и дека бил пријавен во округот Јужен Јорк, Пенсилванија, во полицијата во декември 2003 година. Најмалку уште две жени претходно излегоа со слични тврдења. Картер преку адвокат изјавил дека сето тоа е лага.

Адвокатот на Ник Картер, Дејл Хејлс Јуниор, изјави за ТМЗ дека властите ги истражиле нејзините тврдења пред две децении и не нашле ништо против кое би покренало обвинение.

Адвокатот на Ник вели дека А.Р. едноставно ги повторува истите лажни наводи во нова правна постапка, но тоа не ги прави повеќе вистинити.

Во декември, Шенон Рут поднесе жалба во округот Кларк, тврдејќи дека Картер сексуално ја нападнал во туристички автобус кога имала 17 години.

Окружното обвинителство на Лос Анџелес го отфрли случајот во 2018 година.

– Последните 21 година беа исполнети со болка, збунетост, фрустрација, срам и самоповредување, што е директен резултат на силувањето на Ник Картер – изјавила сега 40-годишната Шенон Рут.

– Иако сум аутистична и живеам со церебрална парализа, верувам дека ништо повеќе не ми влијаело ниту имало потрајно влијание врз мојот живот од она што го направи и ми го кажа Ник Картер – нагласила таа во својата исповед.

– Откако ме силуваше, се сеќавам дека ме нарече „ретардирана кучка“ и ме зграпчи и ми остави модринки на раката. Картер се обиде да ме исплаши, да ме затвори… беше гаден и се закануваше – рекла расплаканата Шенон.

Рут на прес-конференцијата истакна дека се двоумела дали да проговори бидејќи верувала дека може да оди во затвор ако некому каже што наводно се случило.

Пејачката Мелиса Шуман уште во 2017 година го обвини дека ја силувал во 2002 година, кога имала 18 години.

Scroll to Top