Меган врескаше по слугите на Кејт: нови приказни за војната на јатрвите на кралскиот двор

By

Вработените во кралскиот двор сакаат да зборуваат, иако не треба. И таму има секакви. И секогаш се наоѓа некоја птичка…, вели за британските медиуми Том Квин, автор на новата книга за настаните на кралскиот двор „Интимни мемоари: Од кралицата Мари до Меган Маркл“.

Квин има напишано 90-ина книги во својот живот, а половина од нив се за палатата. Тој го посвети својот живот во следење на кралското семејство, а сите во моментот, се разбира, најмногу ги интересира „бегалката“ Меган Маркл (38).

„Меган и Хари живееја одвоени од остатокот од семејството, на петпати помалку квадратни метри од Вилијам и Кејт. Поради тоа, поранешната актерка се чувствуваше како да не припаѓа таму, дека е гостинка на кралскиот двор. Имаше чувство дека никогаш нема да ги добие почитта и третманот што ги има Кејт“, се наведува во еден пасус од книгата.

Додека живееле во Велика Британија, браќата и нивните сопруги честопати се дружеле. Па потоа поретко, па речиси и да не се гледале. А на тоа, наводно, му претходел инцидент. Една вечер Меган го загубила трпението и почна да вика пред еден од вработените на Кејт Мидлтон.

„Меган ги замоли слугите да направат нешто за неа. Тие ѝ рекоа дека нема затоа што работат за Кејт. Така оди протоколот во дворот. Секој има свој персонал. Но, Меган целосно го загуби трпението и почна да вреска. Таа рекла дека е дел од кралскиот двор и заслужува почит. Тогаш врската помеѓу Кејт и Меган беше трајно нарушена. Кејт не можеше да верува во тоа, имаше солзи во очите, таа не беше навикната на вакви испади. Хари и Вилијам само гледаа. Подоцна, тие се обидоа да ја надминат ситуацијата, но, еве, можете да видите колку биле успешни во тоа“, иронично ќе рече авторот Квин.

Но, Кејт не беше најголемиот проблем на Меган во дворот. Далеку од тоа. Меган смета дека најмногу била изневерена од кралицата Елизабета (95). Кога се запознале, Меган била воодушевена од едноставноста, виталноста и ставот на кралицата и во неа видела сојузник. За неа беше тешко да се приспособи на новиот живот и на сите овие правила, а потоа се појави најважната личност во целата палата и сето тоа го олесни. Додека Меган не се сретна со таблоидите и нивните модус операнди“, пишуваат британските таблоиди.

„На почетокот не ѝ пречеа новинарските написи. Таа беше актерка и се навикна во својот живот да биде интересна за медиумите. Но, таа не знаеше дека ова е друго ниво. Дека пред тоа беше актерка од списокот Ц, а сега стана дел од можеби најпознатото семејство на светот. Мислеше дека кралицата ќе ја заштити од сè, но кога ги почна тужбите против таблоидите, кралицата не ја поддржа“, пишува „Дејли мејл“.

Ќе ви се допадне